ABSENTI!

ABSENTI!

Ros-albastrii s-au impus pe terenul giurgiuvenilor la scor de neprezentare intr-un meci in care acestia aproape ca nu au contat si se instaleaza pe primul loc al clasamentului dupa etapa inaugurala a Ligii 1.
  Asa cum anticipam inca de zilele trecute, problemele din tabara Astrei si-au pus in mod clar amprenta pe evolutia echipei in meciul cu FCSB. Cu un Alibec mai mult cu gandul la plecarea in campionatul Turciei, cu Budescu care pare ca nu a intrat inca in ritm de joc si cu multi alti jucatori ce abia au revenit din vacante, singurul jucator al astralilor care s-a ridicat la inaltimea asteptarilor a fost portarul Lazar, fara de care scorul ar fi fost cu siguranta mult mai mare.

Cei de la FCSB au inceput meciul intr-o formula ofensiva si au punctat de doua ori pana la pauza, prin Dennis Man, aflat intr-o excelenta dispozitie de joc si cel mai bun jucator de pe teren si prin Florin Tanase, dar au mai ratat si alte ocazii importante de a mai marca. Tabela a fost inchisa printr-un penalty de Olimpiu Morutan in prelungirile partidei si echipa lui Toni Petrea a plecat lansat in noua editie de campionat.

Singurele ocazii de a marca ale echipei lui Bogdan Andone au venit la 0-2 si au apartinut lui Vali Gheorghe si Baicu, dar a fost mult prea putin intr-un meci dominat de la un capat la altul de oaspeti. “Jucatorii au incercat, dar atat au putut.Probabil ca abia din etapa a treia, dupa pauza competitionala, vom fi si noi pregatiti”, a declarat Bogdan Andone la finalul meciului.  In etapa urmatoare Astra are un nou meci de foc, intrucat se deplaseaza in Banie pentru a da piept cu Craiova, care nu si-a ascuns nici un moment intentiile de a incerca cucerirea titlului de campioana in acest sezon.

De partea cealalta, FCSB va primi pe teren propriu vizita celor de la Viitorul, care nu au impresionat cu nimic in jocul disputat in prima etapa in compania celor de la UTA.