FC Arges – FC Botosani 2-3   Botosani castiga fara probleme in Trivale, in meciul de debut din noul sezon al Ligii 1

FC Arges – FC Botosani 2-3 Botosani castiga fara probleme in Trivale, in meciul de debut din noul sezon al Ligii 1

Asa cum superfotbal.ro anticipa inca de joi in pontul saptamanal oferit de site, FC Botosani a reusit sa se impuna pe terenul nou promovatei FC Arges, mult mai lejer decat o arata scorul. Meciul a fost in totalitate la discretia jucatorilor oaspeti, in mod clar echipa mai valoroasa si mai sigura pe jocul ei. In minutul 78 scorul era 3-0 pentru oaspeti, insa doua greseli ale defensivei botosanene au facut ca cei de la FC Arges sa se apropie in final pe tabela si chiar sa fie aproape de egalare la ultima faza a meciului.

Scorul a fost deschis repede, in doar minutul 9, de catre George Cimpanu. Tanarul si talentatul jucator al oaspetilor a venit lansat din linia a doua, a preluat balonul din marginea careului de 16m dupa o actiune a lui Dugandzic si a inscris cu un sut plasat pe langa portarul Greab. Desi au dominat jocul pe durata intregii prime reprize si au mai avut chiar o bara prin Dugandzic, urmatorul gol al oaspetilor a venit abia dupa pauza, printr-o deviere frumoasa a lui Andrei Chindris in urma unei lovituri libere de pe partea stanga a terenului. Mihai Roman a punctat si el in urma unui contraatac in minutul 73 si meciul parea deja jucat.

Totusi, cu 12 minute inainte de final o eroare in lant a apararii oaspetilor a condus la o lovitura de la 11metri in urma faultului facut in careu de Jonathan Rodriguez asupra lui Mediop. Deac a transformat, chiar daca portarul Pap a fost pe directia balonului si foarte aproape de a respinge. O alta balbaiala in apropierea careului oaspetilor a facut ca mingea sa ramana cu noroc la Nastasie, care a sutat din prima foarte frumos si a punctat pentru 2-3. Chiar daca FC Arges a fortat pe final de joc, scorul a ramas 2-3 si Botosani debuteaza astfel cu dreptul in noul sezon.

FC Arges se deplaseaza etapa urmatoare la Medias, pentru confruntarea cu Gaz Metan, in timp ce pentru echipa lui Marius Croitoru urmeaza o deplasare in Kazakhstan pentru meciul din Europa League cu formatia FC Ordabasy Shimkent, dupa care in etapa a doua a Ligii 1 vor primi vizita celor de la Poli Iasi, intr-un clasic derby al Moldovei.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Super concurs cu premii Intra in lupta pentru un super telefon mobil Huawei P40 Pro!
  1. Fa-ti cont pe site-ul superfotbal.ro
  2. Completează formularul de concurs cu meciurile etapei urmatoare din Liga 1, ghiceste cat mai multe rezultate corecte si acumuleaza puncte!