Victorie nesperata

Hermannstadt s-a impus in extremis pe teren propriu, 2-1 impotriva lui FC Botosani, gratie unui penalty acordat foarte usor de catre centralul Andrei Chivulete aproape de finalul partidei.

Disputata pe o ploaie torentiala, partida de la Sibiu a inceput cu un autogol nefericit a lui Seroni, care si-a introdus mingea in proprie poarta dupa o lovitura de cap a lui Santean ce a ricosat din transversala in fundasul botosanean, aflat la doar un metru de linia portii. Au urmat alte cateva ocazii ale sibienilor, toate venite in urma unor faze fixe, insa cu zece minute inainte de pauza oaspetii au reusit sa egaleze. Patache a luat o actiune pe cont propriu pe partea dreapta si a centrat excelent in sase metri, de unde Keyta a reluat usor pe langa portarul Cristiano Figueiredo.

Echipa lui Marius Croitoru a dominat teritorial partea secunda, insa ocaziile cu adevarat mari au lipsit. Gazdele pareau ca se multumesc si cu un punct, insa in minutul 87 arbitrul Andrei Chivulete a vazut fault la intereventia in propriu careu a lui Harut, la o faza la care mai degraba fundasul botosanean fusese cel impedicat sa joace mingea. Romario Pires a transformat cu siguranta si Sibiul a bifat trei puncte imense impotriva unui adversar pe care nu il mai invinsese pana la meciul de astazi.

Pentru Hermannstadt urmeaza derby-ul local in compania celor de la Gaz Metan, la Medias, in timp ce FC Botosani va primi pe teren propriu replica celor de la Chindia in etapa urmatoare. Echipa lui Marius Croitoru este fara victorie in ultimele trei etape.

Sursa imaginii: Gsp.ro

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Super concurs cu premii Intra in lupta pentru un super telefon mobil Huawei P40 Pro!
  1. Fa-ti cont pe site-ul superfotbal.ro
  2. Completează formularul de concurs cu meciurile etapei urmatoare din Liga 1, ghiceste cat mai multe rezultate corecte si acumuleaza puncte!