Leaga victoriile!

Beneficiind de un penalty vazut doar de arbitrul Sebastian Coltescu pe final de meci, FCSB s-a impus cu 3-2 in deplasarea de la Medias si s-a distantat in fruntea clasamentului.

Partida de la Medias a fost una dintre cele mai frumoase din acest debut de sezon. Un joc deschis, cu numeroase faze de poarta si nu mai putin de cinci goluri. De remarcat faptul ca toate reusitele bucurestenilor au fost marcate de fosti jucatori ai lui Gaz Metan. Darius Olaru a reusit o dubla in prima repriza, iar Sergiu Bus a inchis tabela in minutul 90, la o faza la care stelistul Popescu s-a impiedicat in gazon si centralul Coltescu a tinut sa iasa din nou in evidenta si a dictat penalty. Pentru gazde au punctat Ronaldo Deaconu din penalty (16) si Ricardo Valente (60).

Victoria FCSB-ului a fost umbrita insa si de faptul ca cei mai importanti oameni ai echipei, Dennis Man si Florin Tanase au parasit terenul accidentati si au fost inlocuiti inainte de fluierul de final. In urma acestei victorii, ros-albastrii au pus doua puncte in clasament intre ei si Craiova, urmatoarea clasata si asteapta meciul cu UTA din etapa urmatoare, pe teren propriu.