Remiza pentru Craiova!

Viitorul si CFR Cluj au terminat la egalitate, 1-1 si Craiova s-a distantat astfel la 6 puncte de clujeni in fruntea clasamentului!

A fost din pacate din nou un meci in care au existat importante greseli de arbitraj. CFR a fost privata de un penalty clar dupa un hent in careu comis de catre Bradley de Nooijer, insa a primit oarecum in compensatie o lovitura de la 11 metri in repriza secunda, tranformata de Ciprian Deac in minutul 54. Pentru gazde a punctat atacantul Kevin Luckassen in debutul partidei, minutul 7, la o faza la care l-a depasit clar intr-un duel aerian pe Mario Camora.

In urma acestui egal cel mai mult are de castigat Universitatea Craiova, care isi mareste acum ecartul din fruntea clasamentului la sase puncte fata de urmatoarele clasate, FCSB si CFR Cluj! Dupa ce joi seara a reusit calificarea echipei din nou in cadrul grupelor Europa League, o perfonmanta extraordinara si care va rontuji serios conturile feroviarilor, Dan Petrescu nu a aliniat nici in meciul de ieri cel mai bun 11 de start. Acest lucru i-a costat pana acum pe clujeni patru puncte in clasament. Chiar daca la intrarea in play off punctele se vor injumatati, un eventual avans foarte mare luat de Craiova in timpul sezonului regulat s-ar putea dovedi greu de remontat de catre cei de la CFR. La cele trei titluri cucerite de ei consecutiv in ultimele sezoane, de fiecare data ei au fost cei care acces in play off de pe prima pozitie, astfel ca trupa lui Dan Petrescu nu isi mai permite multi pasi gresiti in campionat. Duelul direct dintre CFR si Craiova este programat abia in ultima etapa a turului de campionat, pe 19 decembrie!

Pana atunci urmeaza pauza competitionala de doua saptamani, dupa care feroviarii vor primi acasa pe FC Botosani, echipa ce a pierdut serios din turatie in ultimele patru etape, in vreme ce Viitorul se va deplasa la Voluntari pentru a da piept cu echipa antrenata de Mihai Teja.

Sursa imaginii: Gazeta de Sud.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Super concurs cu premii Intra in lupta pentru un super telefon mobil Huawei P40 Pro!
  1. Fa-ti cont pe site-ul superfotbal.ro
  2. Completează formularul de concurs cu meciurile etapei urmatoare din Liga 1, ghiceste cat mai multe rezultate corecte si acumuleaza puncte!