Salvatorul de serviciu!

CFR a castigat mai greu decat se anticipa jocul cu echipa incropita a celor de la Botosani, scor 2-1. Fundasul brazilian Vinicius a fost din nou cel care a adus cele trei puncte in Gruia!

Dupa plecarile importante din tabara moldovenilor suferite in ultima perioada, se parea ca acestia vor fi victime sigure pe terenul campionei, dar lucrurile in teren nu au stat deloc asa. Debeljuh a deschis scorul in minutul 15, iar Realdo Fili a egalat pentru Botosani zece minute mai tarziu, pentru ca in repriza secunda sa fie nevoie de cateva interventii de senzatie ale lui Balgradean pentru a pastra egalitatea pe tabela, intre care cea mai importanta a fost la trasorul lui Florescu de la 30 de metri de poarta, minge care se ducea exact langa bara. A iesit apoi din nou la rampa superfundasul brazilian al lui Dan Petrescu, care si-a salvat din nou echipa prin golul inscris cu un sfert de ora inainte de final.

CFR-ul a stiut apoi sa inchida partida, misiune care le-a fost inlesnita si de eliminarea gratuita a lui Moescu pentru al doilea galben. La faza respectiva, Seroni a fost cel care l-a faultat pe Omrani, insa centralul Sebastian Coltescu a vazut altceva.

Dupa victoria de sambata seara, CFR-ul se mentine in plasa liderului Universitatea Craiova si va juca etapa urmatoare pe terenul celor de la FC Voluntari, in vreme ce echipa lui Marius Croitoru se va deplasa la Medias spre a da piept cu Gaz Metan. Ramane de vazut cum va reusi tehnicianul moldovenilor sa acopere in viitor absentele din ofensiva, dupa plecarile lui Dugandzic si Ofosu.

Sursa imaginii: Monitorul de Cluj.