Spectacol in Copou!

Beneficiind de absentele numeroase din tabara oaspetilor, Poli Iasi a reusit scorul etapei, 5-2 impotriva celor de la FCSB!

Echipa antrenata de Daniel Pancu aduce parca aminte de stilul de joc al marelui atacant al Rapidului: verticalizari cat mai rapide spre poarta adversa dupa ce mingea este recuperata, devieri dintr-o singura atingere, driblinguri spectaculoase si bineinteles nelipsitele pase cu calcaiul! Toate au fost reusite de ieseni aseara, iar eroul partidei a fost veteranul Andrei Cristea, autorul unui hattrick in minutele 8, 22 si 52.

A fost una dintre cele mai bune partide facute de atacantul ajuns la varsta de 36 de ani in intreaga sa cariera, el trecandu-si in cont si o pasa decisiva printr-o deviere superba la golul reusit de Juan Pablo Passaglia in minutul 19. Ultimul gol al iesenilor a fost inscris de Andreias Calcan (71), el fiind foarte aproape de a reusi chiar dubla catre finalul meciului, cand doar interventia miraculoasa a lui Straton a limitat proportiile scorului. Pentru bucuresteni au punctat Istrate in minutul 6 dupa o centrare perfecta a lui Pantiru si Florin Tanase din penalty in minutul 60.

In minutul 28 al partidei de la Iasi s-a consemnat un moment ce rar va mai putea fi vazut pe vreun stadion foarte curand. Nemultumit de jocul echipei sale, tehnicianul Toni Petrea a decis sa inlocuiasca nu mai putin de patru jucatori! Au intrat atunci in teren Miron, Tanase, Bus si Darius Olaru, iar la pauza a mai fost introdus si Ovidiu Popescu in locul lui Perianu. FCSB epuizase astfel toate modifcarile permise de regulament si nu mai avea nici o schimbare disponibila pentru intreaga repriza secunda. Toate aceste modificari nu au adus insa rezultatul dorit pentru echipa oaspete.

Dupa meciul de aseara, Poli Iasi urca pe podium si se afla pe pozitia a treia a clasamentului, putand fi depasita doar de FC Botosani in cazul unui rezultat pozitiv din deplasarea de la Hermannstadt. De remarcat si faptul ca iesenii au a doua ofensiva din campionat, cu 10 reusite, fiind devansati din acest punct de vedere doar de liderul Universitatea Craiova. Cele doua echipe se vor intalni in chiar etapa urmatoare in Banie si este de asteptat si acolo un meci deosebit de spectaculos. De partea cealalta, pentru FCSB urmeaza marele derby cu Dinamo, pe Arena Nationala.

Sursa imaginii: DigiSport

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Super concurs cu premii Intra in lupta pentru un super telefon mobil Huawei P40 Pro!
  1. Fa-ti cont pe site-ul superfotbal.ro
  2. Completează formularul de concurs cu meciurile etapei urmatoare din Liga 1, ghiceste cat mai multe rezultate corecte si acumuleaza puncte!