Victorie, dar cu ce pret!

Universitatea Craiova a invins la limita, 1-0 pe Poli Iasi si are in continuare punctaj maxim in clasament. Victoria oltenilor a fost insa umbrita de accidentarea grava a lui Koljic, care va rata aproape tot restul sezonului.

Partida a inceput intr-o nota linistita, fara duritati sau ocazii foarte mari de gol si nimic nu anunta evenimentul nefericit din minutul 37 al meciului. La o lansare in adancime, Koljic si Mihalache au sprintat catre minge si un tackling al fundasului iesean i-a prins glezna dreapta a atacantului bosniac. Fractura de peroneu si o pauza de minim patru luni! Si mai trist este faptul ca varful craiovenilor se afla intr-un moment extraordinar al carierei, reusise sa marcheze de sase ori in primele cinci etape si se afla pe primul loc in clasamentul golgheterilor. Un transfer catre o echipa puternica a Europei parea sa fie foarte aproape. Cristiano Bergodi va avea o misiune extrem de dificila in incercarea de a reusi sa-i gaseasca un inlocuitor macar apropiat ca valoare. Mai mult decat atat, si celalalt varf important al oltenilor, Mihaila, a fost si el transferat cu putine zile inaintea meciului cu Poli Iasi.

Rezultatul partidei de vineri seara a fost decis de chiar inlocuitorul lui Koljic, Cristian Barbut. Acesta a punctat in minutul 51 la capatul unei actiuni personale si Universitatea Craiova ramane lider autoritat in clasament. Pentru craioveni incep insa partidele dificile, caci dupa pauza competitionala prilejuita de meciurile echipei nationale urmeaza o deplasare extrem de grea, pe terenul celor de la Dinamo. De partea cealalta, elevii lui Daniel Pancu vor primi peste doua saptamani vizita celor de la Sepsi Sfantu Gheorghe.

Sursa imaginii: Sportul.com

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Super concurs cu premii Intra in lupta pentru un super telefon mobil Huawei P40 Pro!
  1. Fa-ti cont pe site-ul superfotbal.ro
  2. Completează formularul de concurs cu meciurile etapei urmatoare din Liga 1, ghiceste cat mai multe rezultate corecte si acumuleaza puncte!